bbb

Isnin, 5 November 2012

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

Tahun                      :  4 Maju
Bilangan Murid       :  35 orang
Masa                          :  8.40 pg – 9.10 pg (30 minit)
Tema                         :  Keluargaku Sayang
Tajuk                         :  Keluarga Bahagia
Fokus Utama                       :  1.1   Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian   
                                       dengan menggunakan kata-kata ungkapan, ayat, sebutan,intonasi
                                       dan nada  yang sesuai.
                                       Aras 1 (i)   Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami atau yang
                                       dilihat atau yang dibaca.

Fokus Sampungan            : 5.2  Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan itonasi
                                      yang betul dan  memahami perkara yang dibaca.
                                     Aras 1 (i)  Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan
                                     intonasi yang betul.

Objektif                     : 
Pada akhir pelajaran murid dapat:
1.    Berbual tentang cara-cara mewujudkan keluarga bahagia.
2.    Membaca lancar teks “Keluarga Bahagia”  dengan intonasi yang betul.
3.    Menulis lima ayat berdasarkan topik yang diberikan.
Sistem Bahasa                    :  Kata Kerja
Pengisian Kurikulum        :  1. Ilmu - Pendidikan  Sivik & Kewarganegaraan


                                           2. Nilai – kasih sayang, hormat –menghormati, bekerjasama dan

                                                                  tolong-menolong dan menghargai jasa.

Kemahiran Bernilai Tambah:

1.    Kemahiran berfikir – menjana idea
2.    Kecerdasan pelbagai – muzik/ interpersonal
3.    Kontekstual – pengalaman  sedia  ada
Alat Bantu Mengajar         :
1.    Video “Lagu Kelaurga Bahagia – Saujana”
2.    Teks cerita “Kelaurga Bahagia”
3.    Komputer
4.    LCD
5.    Carta gambar keluarga
6.    Lembaran kerja

Pengetahuan Sedia Ada :
1.    Murid mampu bercerita tentang keluarga mereka
2.    Murid telah dapat menguasai kemahiran membaca berdasarkan pembelajaran sebelumnya.


Langkah
/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Mencungkil idea
(2 minit)
Tema: Pengalaman Keluargaku Sayang

1.Guru menunjukkan gambar keluarga.
2.Guru bersoal jawab dengan murid tentang gambar tersebut
3. Guru mengaitkan gambar dengan tajuk ”Keluarga Bahagia”.
1.Murid melihat gambar yang ditunjukkan.
2. Murid memberi pandangan tentang gambar tersebut.
BBM-  Carta gambar keluarga
KBKK-menjana idea dan kontekstual
Teknik: Persoalan seluruh kelas

Langkah 1 Menstruktur
Semula idea

 (7  minit)

Tajuk:
Keluarga Bahagia

1.Guru meminta murid membaca teks ”Keluarga bahagia” dengan sebutan dan intonasi yang betul secara individu dan kelas.
2.Guru bersoaljawab tentang isi dalam teks.



1.Murid membaca kuat teks “Keluarga Bahagia” secara individu dan kelas.
2.Murid  bersoaljawab tentang petikan.



Kemahiran membaca
BBM: Teks bacaan
KBT:  Menjana idea
Rujuk Lampiran 3
Langkah 2
(8 minit) Aplikasi idea


Video Lagu ”Keluarga Bahagia”

Keluarga Bahagia
Adab seorang anak:
1menghormati
2.mendengar nasihat
3.Belajar bersungguh-sungguh
4.bantu-membantu
5.membalas jasa
6.mendoakan mereka
7.menyayangi
1.Guru menayangkan video lagu ”Keluarga Bahagia”
2. Guru meminta  murid secara berpasangan berbincang  tentang bagaimana adab seorang anak terhadap ibu bapa.
2.Guru memilih murid secara rawak  untuk membentangkan hasil perbincangan.
1.Murid mendengar sambil menyanyi bersama-sama.
2.Murid berbincang secara berpasangan  mengenai adab seorang anak terhadap ibu bapa.
3.Murid membentangkan hasil perbincangan.

Kemahiran  berfikir & kemahiran lisan
Nilai  :
Kasih sayang, bekerjasama, hormat-menghormati,menghargai jasa.
BBM  : Komputer, LCD
KBT: 
Kecerdasan pelbagai-muzik Menjana idea


Langkah 3
Aplikasi idea
(10 minit)

Keluarga Bahagia
-Menulis lima ayat berdasarkan gambar tunggal

Kata kerja:
meminum
memasak
mencuci
menyusun
menyimpan

1.Guru bersoaljawab mengenai gambar dalam lembaran kerja.
2.Guru meminta murid menulis lima  ayat berdasarkan gambar.

1.Murid menyenaraikan kata kerja dalam gambar.

2.Murid menulis lima ayat dalam lembaran kerja.

Tatabahasa: Kata kerja
Panilaian menilai
BBM:
Lembaran kerja, tayangan slaid
KBT: menjana idea



Rujuk Lampiran 2
Penutup/
Refleksi
(3 minit)

Guru meminta murid menyanyi lagu ”Keluarga Bahagia” sekali lagi.
2.Guru merumuskan isi pelajaran dan menyenaraikan nilai murni.

1.Murid menyanyi lagu bersama-sama.

2.Murid menyebut pengajaran dan nilai murni yang dipelajari.

Strategi:

Persoalan keseluruhan kelas.






  
LAMPIRAN 1
  


                                                      GAMBAR KELUARGA BAHAGIA
........................................................................................................................................................................................



LAMPIRAN 2

Lirik Lagu Keluarga Bahagia – Saujana

Sedamai taman firdausi
Limpahan kasih sayang sejati
Seharum semerbak kasturi
Mengharumi hidup insani 


Indahnya damainya
Keluarga yang bahagia
Itulah idaman impian setiap insan
Yang dahagakan belaian


Serta kasih dan sayang

Ketika insan lain berbahagia
Bersama keluarga
Namun kita masih meniti
Titian rapuh perhubungan 


Mengapa kita terpisah daripada rahmat-Nya
Mungkinkah kita seringkali melupakan-Nya 


Ayuhlah bina semula
Keluarga diredhai Allah

Oh ayah oh ibu dengarlah rintihan
Dan luahan hatiku yang dahaga kasih
Jiwaku terasa terseksa ketandusan kasihmu
Marilah kita bina bersama-sama
Keluarga bahagia





 .....................................................................................................................................................................................................................



LAMPIRAN 3

Tulis lima ayat  berpandukan gambar di bawah.



1._______________________________________________________________
________________________________________________________________
2._______________________________________________________________
________________________________________________________________

3._______________________________________________________________
________________________________________________________________

4._______________________________________________________________
________________________________________________________________

5._______________________________________________________________
________________________________________________________________


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------










Tiada ulasan:

Catat Ulasan